Paweł o Ultra Trail Małopolska:

Moje Ultra Trail Małopolska. Pomysł…

… na organizację tego biegu zrodził się już dawno. Teraz nadszedł czas realizacji!

Trenuję w Małopolsce – tutaj są moje ulubione szlaki, miejsca i trasy biegowe. Mieszkam w Krakowie, dlatego najczęściej biegam w najbliżej położonych Beskidach: Makowskim i Wyspowym oraz Gorcach. Tutaj są dobrze oznaczone szlaki, piękne widoki i doskonały dojazd. Odległość z Krakowa do miejsca startu moich biegów to tylko 30 km – pół godziny samochodem i zapominam o smogu, korkach i natłoku obowiązków w pracy. Zależy mi na tym, żeby uroki tych miejsc poznało więcej osób.

STARTEM I METĄ ULTRA TRAIL MAŁOPOLSKA MUSIAŁO BYĆ SCHRONISKO PTTK NA KUDŁACZACH – prowadzą je moi przyjaciele, bywam tam często podczas treningów. Jest to dla mnie miejsce szczególne – właśnie tam odbyła się moja ceremonia ślubna i wesele. Dobry dojazd – kilka kilometrów od Zakopianki, duża liczba miejsc parkingowych i noclegowych to atuty miejsca startu.

Skoro start i meta były już pewne, pozostawało jeszcze wypełnić trasę kilometrami. Tak powstała myśl, aby stworzyć w Małopolsce bieg o dystansie i sumie przewyższeń porównywalnymi ze słynnym Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB). To, że Województwo Małopolskie i Region Rhône-Alpes, w którym jest Chamonix, czyli miejsce startu UTMB są regionami partnerskimi utwierdziło mnie w przekonaniu, że to dobry trop. Trasa Ultra Trail Małopolska zaczyna się w Beskidzie Makowskim, przebiega przez Beskid Wyspowy w Gorce, aby powrócić do Beskidu Wyspowego i na metę w Makowskim. TRASA ULTRA TRAIL MAŁOPOLSKA BĘDZIE PĘTLĄ.

Biegając po Polsce i za granicą, obserwowałem sposoby organizacji biegów. Na większości z nich poznaję wspaniałych biegaczy, kibiców i wolontariuszy, i mam okazję zobaczyć piękne miejsca. Zauważam jednak, że nie wszyscy organizatorzy, szczególnie w Polsce, przykuwają uwagę do zaopatrzenia punktów odżywczych na trasach. Rodzynki, czekolada, izotonik i woda gazowana na 70. km trasy – przy wysokich opłatach startowych – może powodować rozpacz. Po tym, co zobaczyłem podczas zeszłorocznych doskonale zaopatrzonych Lavaredo Ultra Trail i Ultra-Trail du Mont-Blanc, poprzysiągłem sobie, że ZWRÓCIMY SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA WYPOSAŻENIE PUNKTÓW ODŻYWCZYCH NA ULTRA TRAIL MAŁOPOLSKA!

Ultra Trail Małopolska z założenia jest biegiem elitarnym, nie masowym – przewidujemy niewielką liczbę miejsc. W regulaminie pojawią się obostrzenia rodem z biegów ultra z World Tour a wysokość opłaty za udział znajdzie swoje uzasadnienie na starcie, mecie i trasie! MAŁOPOLSKA ULTRA TRAIL TO WYSOKIE WYMAGANIA NA POWAŻNYM DYSTANSIE DLA POWAŻNYCH GÓRSKICH BIEGACZY.
Zachęcam Was, aby zmierzyć się z tegoroczną edycją – ktoś musi być pierwszym zwycięzcą!

Ponieważ dystans głównego biegu, czyli 170 km jest dużym wyzwaniem, zaplanowaliśmy też krótsze biegi:

– MSM48 – około 48 km, z przewyższeniami 2 500 m +/-, trasa jest pętlą i stanowi część trasy UTM170. Start i meta również przy Schronisku PTTK na Kudłaczach. To trudny bieg po Beskidzie Makowskim i Wyspowym. Aby w nim wystartować, dobrze byłoby mieć doświadczenie w górskim maratonie. 2 500 m przewyższeń to nie żarty!

– M10 – dla początkujących mamy dystans 10 km z przewyższeniami 300 m +/-. Start i meta w Myślenicach na Zarabiu.

Nie samym bieganiem żyje człowiek, zatem Ultra Trail Małopolska ma swoje drugie, bardzo ważne oblicze. Eco Fest, czyli festiwal ekologiczny odbędzie się w niedzielę, 19 czerwca, w Myślenicach na Zarabiu.

Będą warsztaty dla dzieci, kreatywny recykling, strefa relaksu, panele o ekoturystyce, pokazowe zajęcia sportowe, joga, strefa expo, konkursy, zabawy i edukacja ekologiczna. Będą też, co oczywiste, biegi dla dzieci i młodzieży.

Ultra Trail Małopolska i Eco Fest już od 17 do 19 czerwca!

Serdecznie zapraszamy

Paweł Derlatka
Fundacja 4 Alternatywy

Dodaj komentarz