Nasze biegi jeszcze bardziej EKO

RUN / ECO / VEGE / CHARITY to motto Fundacji 4 Alternatywy. Ostatnie miesiące przyniosły nowe pomysły i możliwości na umocnienie dwóch pierwszych z filarów naszej działalności.

Jak wiecie, od dawna podejmujemy działania ograniczające ilość odpadów, jakie powstają podczas organizacji zawodów m.in. wprowadziliśmy wielorazowe oznaczenia tras – dzięki Real-Construct Sp. z o.o.! Od pierwszych organizowanych przez nas zawodów w biegach górskich, wymagamy osobistego kubka (aby tony plastiku nie lądowały w koszach na śmieci).

W 2018 roku wykluczyliśmy plastikowe worki na pakiety startowe

Gadżety reklamowe, prezenty od naszych Partnerów, mapy biegów, pamiątki trafiały do Was w papierowych, biodegradowalnych torbach lub w eko-torbach wielorazowego użytku – Grupa LukTrans dziękujemy! Zrezygnowaliśmy też z pakowania depozytów w plastikowe worki – dawaliśmy Wam wybór czy chcecie swój bagaż zapakować, czy wygodniej Wam przekazać go do depozytu w plecaku bądź torbie. Poza korzyścią dla Matki Ziemi, takie rozwiązanie daje oszczędność czasu.  Zazwyczaj dużo szybciej lokalizujecie depozyty po wyglądzie niż  po numerze.

Początek roku 2019 przyniósł nam kolejne pomysły

Zawody biegowe Nowa Huta w czterech smakach to okazja do wdrożenia w życie części z nich. Idziemy krok dalej w kwestii opakowań na pakiety startowe. Wykorzystamy używane papierowe torby np. takie, w których dostarczono tzw. dietę pudełkową albo zakupy. Dzięki naszym wolontariuszom, zostały one ozdobione logotypami wydarzenia oraz wezwaniem do stosowania zasady RECYCLE – REDUCE – REUSE. Wykorzystaliśmy do tego jednostronnie zużyty papier biurowy oraz klej roślinny powstały m. in. z nienadającej się do spożycia mąki ziemniaczanej.

Róbmy to wspólnie!

Na każde zawody organizowane przez Fundację 4 Alternatywy (Ultra-Trail®Małopolska,WINTER TRAIL MAŁOPOLSKA, Nowa Huta w czterech smakach) możesz przynieść niepotrzebne papierowe torby – pamiętaj, prosimy, by nie były wykonane z pokrytego plastikiem, śliskiego tworzywa, tylko z papieru. Odebrałeś pakiet startowy? Nie wyrzucaj papierowej torby do śmieci – oddaj wolontariuszom w biurze zawodów – razem dbajmy o nasze otoczenie!

Plany na przyszłość:

Zastąpienie zwykłych worków na odpady workami biodegradowalnymi. Wyeliminowanie jednorazowych plastikowych kubków również podczas zawodów organizowanych w mieście. Zastąpienie jednorazowych plastikowych sztućców, misek i talerzy produktami z trzciny cukrowej lub innych biodegradowalnych materiałów.

A jakie są Wasze pomysły na bardziej przyjazne środowisku zawody biegowe?

Czekamy na Wasze pomysły, opinie. Najciekawsze opublikujemy.

Kontakt: fundacja@ultratrailmalopolska.pl, facebook.com/UltraTrailMalopolska